Czy rekuperacja domu się opłaca?
Rekuperacja jest przede wszystkim komfortem dla nas. Bez wątpienia przynosi spore oszczędności. Koszty ponoszone podczas inwestycji, nie należą do niskich, natomiast nie są to kwoty niedostępne.
Konkretna wartość inwestycji wyliczana jest indywidualnie, na podstawie kilku aspektów, takich jak: wybrany rekuperator, powierzchnia obiektu, czy też sposób dystrybucji powietrza. Całość inwestycji można rozłożyć na II etapy. Pierwszy etap obejmuję pracę instalatora, który rozkłada system wentylacji. Drugi etap to zakończenie montażu, czyli założenie centrali wentylacyjnej, anemostatów, sterownika, oraz regulacja całości systemu. Zakończone zlecenie zawiera protokół z pomiarami.
Chcąc określić opłacalność inwestycji, należy wziąć pod uwagę zarówno koszty inwestycji, jak i późniejszą eksploatacje systemu. Należy pamiętać, iż wybierając lepsze, bardziej nowoczesne rozwiązania, obniżamy również koszty użytkowania wentylacji z odzyskiem ciepła.
Warto także rozważyć wykonanie systemu rekuperacji już podczas projektowania samego budynku. Takie przedsięwzięcie pozwoli na duże oszczędności, między innymi poprzez wyeliminowanie konieczności konstruowania kominów wentylacji grawitacyjnej. Podczas eksploatacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, największe wydatki to zużycie energii, oraz konieczna wymiana filtrów. Decydując się na inwestycję, jaką jest nowoczesny rekuperator, redukujemy do minimum zużycie prądu.
Wentylacja z odzyskiem ciepła przy odpowiednim projekcie i doborze jak najlepszych elementów, oraz prawidłowym montażu, to stosunkowo niewielkie koszty na etapie inwestycji oraz eksploatacji, dzięki czemu koszty inwestycja mogą się zwrócić.
Koszty eksploatacyjne to głównie wymiana filtrów i zużycie energii. Wybór rekuperatora o najlepszych parametrach pracy, zaowocuje najniższym zużyciem prądu nie przekraczającym 120zł – 180 zł/rocznie. Komplet filtrów, które powinniśmy wymieniać np. co 2-3 miesiące to ok. 50 zł.
Cena takiej instalacji uzależniona jest od wielu czynników, takich jak:
- kubatura domu,
- ilość i przeznaczenie pomieszczeń znajdujących się w budynku,
- wybrane urządzenie (rekuperator),
- sposób dystrybucji powietrza (kanały sztywne, elastyczne lub inne),
- dodatkowe urządzenia (np. gruntowy wymiennik ciepła, jednostka chłodząca Artic),
- możliwości prowadzenia przewodów,
- wymagania i oczekiwania inwestora.
Przecytaj wiecej:
Co to jest GWC?rekuperacjarekuperatorodzyskanie ciepłaJesteśmy do Twojej dyspozycji