Co to jest GWC?
GWC, czyli Gruntowy Wymiennik Ciepła. Jego praca polega na wykorzystaniu energii zgromadzonej poniżej poziomu przemarzania ziemi (1.5m), do wstępnego ogrzania powietrza w sezonie zimowym i schłodzenia powietrza czerpanego z zewnątrz, w sezonie letnim.
System składa się z kształtek, rur i materiału, który jest zabezpieczony dodatkowo powłoką srebrową, antygrzybiczną i bakteriobójczą. Taka powłoka nie dopuszcza do rozwoju jakichkolwiek mikroorganizmów. Materiał z którego są wyprodukowane kształtki to polipropylen, który w 100% zapobiega przedostawaniu się radonu i innych szkodliwych substancji do wnętrza wymiennika.
Jak to działa latem ?
W sezonie letnim ciepłe powietrze jest wstępnie oczyszczane w czerpni. Przechodząc przez system rur, oddaje ciepło do gruntu i obniża temperaturę nawet do +16 °C. Dodatkowo, powietrze wpuszczane do budynku nie ulega przesuszeniu, co skutkuje komfortowym i przyjemnym klimatem w upalne dni. Musimy pamiętać, że komfortowa temperatura z powietrznego GWC, będzie odczuwalna w domu, który swoimi parametrami odpowiada budynkom energooszczędnym.
Jak to działa zimą ?
W przeciwieństwie do lata, chłodne powietrze w zimie jest zasysane poprzez czerpnie. Przechodząc przez system rur, odbiera ciepło nagromadzone w gruncie, które zostaje podgrzane do temperatury max 2 ºC. W efekcie, rekuperator jest zabezpieczony przed zamarznięciem, z kolei my odzyskujemy bardziej korzystną temperaturę, zbliżoną do temperatury wewnątrz budynku.
Nowym rodzajem GWC, jakie w ostatnim czasie ukazało się na rynku jest GGWC – Gruntowy Glikolowy Wymiennik Ciepła. Wykorzystuje on dodatnią temperaturę poniżej strefy przemarzania gruntu (1,5m.) do wstępnego podgrzewania, lub schładzania powietrza zewnętrznego, ( zima, lato) przed jego dostarczeniem do wewnątrz budynku. Wymiana energii następuje w urządzeniu ComfoFont, które jest zintegrowane z urządzeniem firmy Zehnder. Nośnikiem odzyskanej, komfortowej temperatury z gruntu jest roztwór glikolowy, który znajduję się w rurce PE (długość ok. 100-150 m) poniżej przemarzania gruntu.
Przecytaj wiecej:
Odwierty pod wymienniki ciepłagwcrekuperacjarekuperator odzyskanie ciepłaJesteśmy do Twojej dyspozycji