Gruntowy wymiennik ciepła instalacja Kraków

Co to jest GWC?

20 Czerwca 2020

GWC, czyli Gruntowy Wymiennik Ciepła. Jego praca polega na wykorzystaniu energii zgromadzonej poniżej poziomu przemarzania ziemi (1.5m), do wstępnego ogrzania powietrza w sezonie zimowym i schłodzenia powietrza czerpanego z zewnątrz, w sezonie letnim.

System składa się z kształtek, rur i materiału, który jest zabezpieczony dodatkowo powłoką srebrową, antygrzybiczną i bakteriobójczą. Taka powłoka nie dopuszcza do rozwoju jakichkolwiek mikroorganizmów. Materiał z którego są wyprodukowane kształtki to polipropylen, który w 100% zapobiega przedostawaniu się radonu i innych szkodliwych substancji do wnętrza wymiennika.

Jak to działa latem ?

W sezonie letnim ciepłe powietrze jest wstępnie oczyszczane w czerpni. Przechodząc przez system rur, oddaje ciepło do gruntu i obniża temperaturę nawet do +16 °C. Dodatkowo, powietrze wpuszczane do budynku nie ulega przesuszeniu, co skutkuje komfortowym i przyjemnym klimatem w upalne dni. Musimy pamiętać, że komfortowa temperatura z powietrznego GWC, będzie odczuwalna w domu, który swoimi parametrami odpowiada budynkom energooszczędnym.

Jak to działa zimą ?

W przeciwieństwie do lata, chłodne powietrze w zimie jest zasysane poprzez czerpnie. Przechodząc przez system rur, odbiera ciepło nagromadzone w gruncie, które zostaje podgrzane do temperatury max 2 ºC. W efekcie, rekuperator jest zabezpieczony przed zamarznięciem, z kolei my odzyskujemy bardziej korzystną temperaturę, zbliżoną do temperatury wewnątrz budynku.

Nowym rodzajem GWC, jakie w ostatnim czasie ukazało się na rynku jest GGWC – Gruntowy Glikolowy Wymiennik Ciepła. Wykorzystuje on dodatnią temperaturę poniżej strefy przemarzania gruntu (1,5m.) do wstępnego podgrzewania, lub schładzania powietrza zewnętrznego, ( zima, lato) przed jego dostarczeniem do wewnątrz budynku. Wymiana energii następuje w urządzeniu ComfoFont, które jest zintegrowane z urządzeniem firmy Zehnder. Nośnikiem odzyskanej, komfortowej temperatury z gruntu jest roztwór glikolowy, który znajduję się w rurce PE (długość ok. 100-150 m) poniżej przemarzania gruntu.

Przecytaj wiecej:

Szukasz sprawdzonego systemu rekuperacji do domu lub firmy?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji