Zelety rekuperacji domu jednorodzinnego
Autor Bartłomiej Nazim - 20 Czerwca 2020
Rekuperacja staje się z roku na rok coraz modniejszym trendem w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Zawdzięczamy to oszczędnościom, które uzyskujemy poprzez wentylację mechaniczną. Dodatkowo, coraz większa świadomość klientów, oraz dużo większa dostępność materiałów o większym współczynniku oszczędności, powoduje że wentylacja mechaniczna zyskuje coraz większe znaczenie. Taki rodzaj komfortowej wentylacji bardzo dobrze spełnia oczekiwania, jeśli chodzi o zoptymalizowanie kosztów względem użyteczności obiektu.
Gwarancja właściwego klimatu
Nie zdajemy sobie sprawy, że do prawidłowego funkcjonowania, człowiek potrzebuje ok. 30 m3 świeżego powietrza na godzinę. Z drugiej strony, głównym zadaniem energooszczędnych materiałów jest zapewnienie maksymalnej szczelności budynku. Aby uniknąć problemów takich jak np. skraplająca się na oknach para wodna lub wykwity grzybów w rogach, musimy doprowadzić świeże powietrze. Rekuperacja rozwiązuje wszystkie te problemy, zapewniając kontrolowaną i energooszczędną wymianę powietrza w pomieszczeniu.
Wentylacja niezależna od warunków atmosferycznych
Nowoczesne urządzenia pozwalają odzyskiwać ciepło z wysoką wydajnością. W rekuperatorach z wymiennikiem przeciwprądowym, strumienie powietrza przepływają równolegle względem siebie, w przeciwnych kierunkach. Dodatkowo, w nowych urządzeniach wymiennik nie ulega oblodzeniu przy ujemnych temperaturach.
Maksymalne dostosowanie do wymagań użytkowników
Rekuperacja to bardzo elastyczne rozwiązanie, które umożliwia zarządzanie całą instalacją adekwatnie do potrzeb domowników. Wszystko to, za sprawą rozbudowanych sterowników, dzięki którym można zaprogramować różne tryby wydajności – dzienną i nocną. Dlatego możliwe jest zaprogramowanie rekuperatora tak, aby np. pracował z maksymalną wydajnością podczas wizyty gości, a z minimalną np. podczas wyjazdu na urlop.
Oddychamy zdrowszym i czystszym powietrzem
Nie ma wątpliwości, że świeże powietrze służy naszemu zdrowiu. Filtry pełnią rolę separatorów, które zatrzymują wszystkie szkodliwe czynniki. Ponadto, kontrolują jakość powietrza i eliminują z niego nie tylko kurz i pył, ale także zabijają bakterie i zapachy z zewnątrz.
Następny artykuł