Rekuperacja domu jednorodzinnego
Autor Bartłomiej Nazim - 20 Czerwca 2020
Rekuperacja to odzyskiwanie ciepła za pomocą wymiennika ciepła, w celu dalszego jej wykorzystania. Standardowo w budynkach spotykamy się z wentylacją grawitacyjną, która polega na wymianie powietrza, wykorzystuje różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną, a ujściem kanału wentylacyjnego na zewnątrz budynku.
Zanieczyszczone powietrze zostaje wyrzucone z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez celowo wykonane nawiewy (np. okna, kratki nawiewne) albo nieszczelności w obudowie budynku. Trzeba zaznaczyć iż taki rodzaj wymiany powietrza uzależniony jest przede wszystkim od warunków atmosferycznych jakie panują na zewnątrz.
Ciągle rozwijający się system budowania budynków powoduje brak sprawności wentylacji grawitacyjnej, której wadami są między innymi:
- brak kontroli nad procesem wymiany powietrza,
- brak filtracji powietrza nawiewanego,
- bardzo niska wydajność wentylacji latem, potrzeba otwierania okien,
- duże straty ciepła zimą,
- powstawanie przeciągów,
- często niedostateczna wymiana powietrza,
Główną wadą wentylacji grawitacyjnej jest wpuszczenie powietrza o takiej samej temperaturze , jaka panuje na zewnątrz domu, co szczególnie w porze zimowej doprowadza do zwiększenia kosztów ogrzewania budynku.
Tutaj z pomocą przychodzi nam system wentylacji z odzyskiem ciepła jaką jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii ciepłego, zużytego powietrza, które wyciągane jest z pomieszczeń (łazienka, WC, kuchnia Garderoba, Holl, Spiżarnia), natomiast świeże powietrze pobierane z czerpni zewnętrznej, które również przechodzi przez wymiennik ciepła gdzie poprzez ogrzewanie się w kanalikach od powietrza usuwanego z wewnątrz domu wprowadzone jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia, jadalnia. Należy podkreślić że strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. W ten sposób odzyskuje się część ciepła, które w wentylacji naturalnej jest tracone. Najważniejszym atutem tego rozwiązania, jest odzysk ciepła na poziomie 95%, co pozwala na dużą oszczędność.
Strona główna