Gruntowy wymiennik ciepła GWC Płytowy

Gruntowy wymiennik ciepła GWC Płytowy

20 Czerwca 2020

Należy on do grupy wymienników bezprzeponowych czyli powietrze ma bezpośredni kontakt z gruntem, konstrukcja jego jednak jest zupełnie odmienna od wymiennika żwirowego. I ta właśnie inna budowa świadczy o jego innowacyjności, a doskonałe parametry pracy (grzanie i chłodzenie) powodują, że jest on niezastąpiony w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Wymiennik płytowy przeznaczony jest do pracy ciągłej. Dzięki swoim dobrym parametrom, nie potrzebuje on czasu na regenerację. Nawet względy higieniczne przemawiają za tym by wymiennik pracował non stop. Ruch powietrza także zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i grzybów.

Gruntowy wymiennik ciepła działa w sposób następujący. Powietrze potrzebne nam do wentylacji pomieszczeń pobierane jest przez czerpnię gruntową, która powinna się znajdować w miejscu o możliwie małej koncentracji zanieczyszczeń, z dala od ulic, parkingów, itp. Transportowane jest do wymiennika gruntowego przez rurę z wkładem antybakteryjnym. Tu zależnie od posiadanej temperatury powietrze ulega ogrzaniu lub ochłodzeniu.

Gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT GEO składa się systemu modułów specjalnie opracowanych płyt, których budowa zapewnia tzw. bezprzeponowy (tj. w bezpośrednim kontakcie z gruntem) przepływ powietrza wewnątrz wymiennika. Po obróbce termicznej w wymienniku powietrze poprzez kanał odprowadzający transportowane jest do obiektu wentylowanego. Konstrukcja całego wymiennika została tak pomyślana, aby przy maksymalnej efektywności uzyskać minimalne opory dla powietrza. Praca wymiennika gruntowego PROVENT-GEO bazuje na akumulacyjnych właściwości gruntu w obszarze pod termoizolacją-styropianem. Tak więc praktyczna wielkość GWC jest uwarunkowana powierzchnią styropianu, a nie tylko powierzchnią samego wymiennika. Średnia temperatura powietrza wychodzącego z GWC w ciągu roku równa jest w przybliżeniu wartości średniej temperatury powietrza dochodzącego do wymiennika w tym okresie. Dla Polski średnia roczna wartość temperatury zewnętrznej wynosi od 6,5 do 9 st. C (w zależności od regionu kraju).

Praca GWC w okresie letnim

W okresie letnim wymiennik gruntowy „oddaje chłód” zgromadzony w gruncie zimą, czego efektem jest znaczne obniżenie temperatury powietrza wentylacyjnego. Wysoka stabilność temperatury powietrza za GWC w ciągu doby jest cechą charakterystyczną i świadczy o bardzo dobrej wymianie cieplnej układu powietrze-grunt. Powolne wzrastanie temperatury podczas wielodniowych upałów jest efektem odpowiednio dużej powierzchni samego wymiennika czyli odpowiednio pojemnego akumulatora gruntowego. Ponieważ w porze nocnej temperatura powietrza zewnętrznego jest stosunkowo niska, sprzyja to regeneracji wymiennika (szczególnie samego wlotu i pierwszego szeregu płyt). Dlatego wymiennik płytowy powinien pracować całą dobę. Podczas chłodzenia powietrza o wysokiej temperaturze i wilgotności następuje wykraplanie się wody na powierzchni gruntu. Powietrze wychodzące z GWC jest wówczas dodatkowo osuszone. Jest to korzystne, bowiem mniejsza wilgotność powietrza latem polepsza odczucie komfortu w wentylowanych pomieszczeniach. Należy zaznaczyć, że warunkiem braku odczucia duszności w pomieszczeniach jest skuteczne obniżenie temperatury powietrza nawiewanego przez GWC podczas upałów do wartości zawsze poniżej +18 st. C. Zdolność innego typu gruntowego wymiennika do chłodzenia powietrza do wartości np. +21 st. C jest zdecydowanie niewystarczająca, bowiem odczucie duszności powietrza w tych warunkach pozostaje.

Praca GWC w okresie zimowym

W okresie zimy płytowy wymiennik gruntowy „oddaje” zgromadzone ciepło w gruncie przez co zimne powietrze jest ogrzewane. Wartość temperatury powietrza za GWC podobnie jak latem jest bardzo stabilna w ciągu doby, a podczas wielodniowych silnych mrozów powoli spada do wartości niewiele większych od zera stopni Celsjusza.

Cechy szczególne

  • praktycznie 100% wymiana cieplna z gruntem
  • możliwość posadowienia wymiennika na niewielkiej głębokości
  • chłodzenie i osuszanie powietrza latem
  • ogrzewanie i dowilżanie powietrza zimą
  • niewielkie straty ciśnienia
  • możliwość pracy ciągłej, bez potrzeby „regeneracji” złoża

Przecytaj wiecej:

Szukasz sprawdzonego systemu rekuperacji do domu lub firmy?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji